marţi, 13 oct 2020 - Anul XXV, nr. 241 (7546)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Bucovina Rădăuți se impune categoric în disputa cu CSM Pașcani

Marţi, 13 Octombrie 2020 (17:10:15)de

Marți după-amiază, pe stadionul Municipal din Rădăuți, s-a jucat meciul restant din etapa a II-a a Ligii a III-a, dintre echipa locală, Bucovina, și CSM Pașcani, scor 6-0. Prima parte a întâlnirii s-a disputat în nota de dominare teritorială a grupării gazdă, care a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Dănilă, Ionesi și Florescu. Oaspeții au ripostat prin Mercaș, al cărui șut din întoarcere, din minutul 31, a lovit violent transversala porții apărate de Butnariu. Eforturile ofensive ale rădăuțenilor aveau să fie însă răsplătite pe finalul primei reprize. Mai întâi, I. Plămadă a punctat cu un șut din alergare, de la 12 metri, după o pasă în adâncime excelentă expediată de către Dănilă, după care fundașul central Florescu a transformat cu siguranță o lovitură de pedeapsă obținută de către antrenorul-jucător Iulian Ionesi.

Același Ionesi a făcut 3-0 în debutul mitanului secund, bine servit de către Stoian. Introdus pe teren în debutul părții a doua, Stoian și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 55, cu o reluare cu capul, din centrarea lui I. Plămadă, tot el realizând „dubla” un sfert de oră mai târziu, cu un șut de la 40 de metri, care l-a surprins pe portarul advers. Pășcănenii au scos pentru ultima dată mingea din plasa propriei porți în minutul 80, la autogolul lui Lupu.

Bucovina Rădăuți: Butnariu – A. Ciobanu, Chirilescu, Florescu, Coajă, Dănilă, Pitic, Coroamă, I. Plămadă, R. Ciobanu, Ionesi. Au mai intrat Vatamaniuc, Antonesei, Stoian, Bejenar și Irimescu.

Sâmbătă, în etapa a VI-a a Ligii a III-a, Bucovina va evolua la Dorohoi, în compania celor de la Dante Botoșani.

10     CSM Pașcani        5       0       1       4        2 – 14          1

La finalul sezonului, primele două clasate în serie se vor califica în semifinalele play-off-ului de promovare în Liga a II-a, în vreme ce ultimele două clasate vor retrograda în ligile județene.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bucovina Rădăuți se impune categoric în disputa cu CSM Pașcani.
 Vizualizări articol: 1822 |